Szlak Melchiora Wańkowicza

Wieś Iznota

[52,5 km]

53°44'15”N, 21°32'47”E

Po 250 m przepływamy pod mostem drogowym w Iznocie. Przed mostem po prawej stronie jest miejsce do biwakowania i wodowania kajaków. We wsi znajdują się kąpielisko, przystań wodna i kemping nad Krutynią (Iznotą). Około 550 m dalej rzeka Krutynia uchodzi do jeziora Bełdany.

Miejscowość nazywa się Iznoty, leży nad Czarną Rzeką. Ma parę chałup, odrzuconych od siebie, nieufnych. Piaszczysta droga od czarnej, chybkiej wody prowadzi w opłotki. Bór jest czarny, woda w rzece czarna, czarne olchy, zwisające nad wodą. Z drugiej strony wzgórza, na którym stoją domy, szkli się nieruchomo jezioro. Tchnie puszczą” (Wańkowicz, str. 93).

Wieś Iznota położona jest w głębi Mazurskiego Parku Krajobrazowego, pośród lasów Puszczy Piskiej nad jeziorem Bełdany i nad końcowym odcinkiem Krutyni, zwanej czasami też Iznotą lub Czarną Wodą. Od V w. p.n.e. do XIII w. n.e. okolice Iznoty zamieszkiwali Galindowie. Z tym pruskim plemieniem związana jest nazwa pobliskiej osady Kamień, bowiem wywodzi się od głazu, który według ludowego przekazu był niegdyś miejscem ofiarnym Galindów. Iznota jest znaczącym ośrodkiem turystycznym, ale ożywa dopiero w okresie letnim.

Fot. 92 (z lewej). Most przy wsi Iznota.
Fot. 93 (z prawej). Krutynia w okolicy wsi.

Lokalizacja na mapie

Poprzedni punkt:

Jezioro Jerzewko

Następny punkt:

Jezioro Bełdany