Szlak Melchiora Wańkowicza

Rezerwat Zakręt

[ km]

53°41'16”N, 21°24'41”E

Planując dłuższy przystanek w Krutyni, warto odbyć pieszą wycieczkę do Rezerwatu Zakręt. Ten urokliwy zakątek oddalony jest zaledwie o 1,5 km na zachód od mostu na rzece Krutyń. Za mostem idziemy w stronę lasu jaworową alejką, a następnie drogą przez las mieszany, w którym przeważają sosny, grabu i świerka. Przy szlabanie mijamy pomnikowy dąb szypułkowy, zwany Dębem Krutyńskim. Jest to ok. 300-letni Mazurski Dąb Bartny. Po przejściu około 500 m przez las, po lewej stronie mijamy drogę do rezerwatu. Naprzeciwko rozwidlenia dróg stoi kolejny pomnik przyrody Zakochana Para! Ona (sosna) ma 270 lat, on (dąb) 160 i mimo tak dużej różnicy wieku tkwią w miłosnym uścisku. Nieopodal pomnika występuje liczna populacja żywca bulwkowatego - rośliny żyworodnej - dość rzadko spotykanej w regionie. Na zdjęciu widać wytwarzane przez roślinę bulwki, służące do wegetatywnego rozmnażania.

Fot. 64 i 65.Jeziorka dystroficzne i torfowiska w rezerwacie Zakręt.

Rezerwat torfowiskowy Zakręt utworzono wokół jednego z trzech torfowisk dystroficznych o tej nazwie. Słynie on z pływających wysp torfowych (patrz zdjęcia poniżej). Ochroną objęty jest także krajobraz morenowy, który porasta 200-letni bór mieszany. W bogatym runie znajduje się wiele cennych gatunków – widłak goździsty i spłaszczony, pomocnik baldaszkowy, konwalia majowa, marzanka wonna, wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów, kopytnik pospolity, przylaszczka pospolita, fiołek przedziwny. Najbardziej cennymi obszarami są jeziorka o niskiej żyzności. Na toń wodną nasuwa się kożuch torfowców (płotorfowiskowe). Pod wpływem ruchu wody z kożucha odrywa się płat z roślinnością torfowiskową i dryfuje po jeziorku. Na takich wyspach spokojnie mógłby unieść się dorosły człowiek. Roślinność tego torfowiska obfituje w rzadkie gatunki – bagno zwyczajne, modrzewnicę, borówkę bagienną, żurawinę błotną, rosiczkę okrągłolistną, bagnicę torfową, przygiełkę białą, turzycę bagienną. Rośliny, takie jak widłak jałowcowaty i obuwik pospolity rosną zaś na siedliskach borowych i leśnych. W rezerwacie gnieżdżą się rzadkie ptaki – gągoł, nurogęś, samotnik, żuraw, jarząbek i puchacz. Są także nietoperze – karlik większy i malutki.

Na śródleśnych torfowiskach lęgnie się interesujący gatunek brodźca – samotnik. W przeciwieństwie do innych ptaków z tej grupy nie składa jaj na ziemi, lecz wśród koron drzew. Wyszukuje stare, opuszczone gniazda drozdów, grzywaczy, sójek lub wron i dopiero tam przystępuje do lęgu. Młode po ok. 2 dniach od wyklucia zeskakują z gniazda na ziemię i pod czujnym okiem rodziców zaczynają samodzielnie zdobywać pokarm, brodząc w płytkiej wodzie lub błocie.

Fot. 66 (widok z lotu ptaka) i 67 (widok z lądu). Pło mszarne tworzy pływające wyspy, na jeziorze dystroficznymw rezerwacie „Zakręt”.

Jeziora dystroficzne w rezerwacie Zakręt słyną z pływających wysp torfowcowych przyjmujących charakterystyczne owalne kształty. Nie zawsze są tak wyraźnie widoczne, jak na zdjęciu powyżej, gdyż pod wpływem podmuchów wiatru przyłączają się do brzegu. Wyspy takie są dość stabilne. Mogą na nich przez wiele lat rozwijać się drzewa, które jednak po dłuższym czasie zasychają, gdyż zapadają się w wodzie pod swoim ciężarem.

Poruszanie się po rezerwacie dozwolone jest wyłącznie po wyznaczonej trasie. Wycieczki grupowe mogą zwiedzać rezerwat za zgodą dyrektora Parku.

Fot. 68 (z lewej). Pomnik przyrody „Zakochana para”.
Fot. 69 (z prawej). Żywiec bulwkowaty.

Lokalizacja na mapie

Poprzedni punkt:

Wieś Krutyń

Następny punkt:

Wieś Krutyński Piecek