Szlak Melchiora Wańkowicza

Wieś Krutyń

[23,0 km]

53°41'13"N, 21°25'43"E

23 km, przepływamy pod mostem drogowym. We wsi Krutyń znajduje się kilka miejsc dogodnych do wyjścia na ląd i do wodowania kajaków. W miejscowości tej można smacznie zjeść, a także zanocować, gdyż jest tu bogata baza noclegowa.

Na pewnym załomie rzeki znienacka wpadamy na wysoko wyniesiony taras, na którym ustawiono barwne parasole” (Wańkowicz, str. 64).

 

Fot. 60 (z lewej).Restauracja "Stara Kawiarnia" przy Hotelu Syrenka obecnie.
Fot. 61 (z prawej). Wystrój wnętrza Kurhaus Grunwald w początku XX w.- obiekt wspaniale wkomponowany w dolinę rzeki, zbudowany dla około 140 osób, dawny kompleks wypoczynkowy położony bezpośrednio nad rzeką Krutynią. Obiektu trudno nie zauważyć, płynąc tą rzeką.

 

Wieś Krutyń na przełomie XIX i XX w., dzięki swojemu klimatowi i malowniczemu położeniu, stała się bardzo atrakcyjna dla turystów. Już przed II wojną światową były tu aż cztery pensjonaty oraz liczne kwatery prywatne. Orłowicz na początku XX w. pisał: „Niechaj więc nikt bawiąc w tych stronach, nie zaniedba odbyć tej wycieczki. Łódź płynie krętą i spokojną rzeką – a ogromne drzewa liściaste, których korony stykają się nad wodą, a gałęzie spadają do rzeki, tworząc wspaniałą altanę nad głowami płynących. Majestatyczną ciszę przerywa jedynie śpiew ptaków i plusk wioseł” (Orłowicz 1923).

We wsi Krutyń siedzibę ma Dyrekcja Mazurskiego Parku Krajobrazowego (adres: Krutyń, 11-710 Piecki). Obok dyrekcji znajduje się Muzeum Przyrodnicze prezentujące bogatą kolekcję eksponatów przyrody żywej i nieożywionej, które możemy spotkać w Mazurskim PK. Muzeum czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00.

Fot. 62 (z lewej). Krutyń – siedziba Mazurskiego Parku Krajobrazowego (53°41'15”N, 21°25'50”E).
Fot. 63 (z prawej). Muzeum Przyrodnicze.

Lokalizacja na mapie