Szlak Melchiora Wańkowicza

Dęby Melchiora Wańkowicza

[1,5 km]

53°35'26”N, 21°20'19”E

Punkt położony około 1,5 km poza główną trasą szlaku. To urokliwe miejsce położone jest nad małym Jeziorem Cichym. Aby tam dotrzeć, należy kierować się na południe (drogą na Świętajno) i później oznaczoną ścieżką przyrodniczą.

Uroczysko z „Dębami Wańkowicza” znajduje się około 0,8 km na południe od Leśniczówki Czajki w Spychowie i jest oddalone ok. 1 km od Jeziora Spychowskiego. Jest to miejsce niezwykle urokliwe i warte odwiedzenia. Właśnie tutaj leśnicy, chcąc upamiętnić Wańkowicza w 30 rocznicę jego śmierci, wnioskowali o utworzenie pomnika przyrody, na który składa się 30 dębów szypułkowych. Sam Wańkowicz nie bywał zapewne nad Jeziorem Cichym, mimo to ma tu dziś swoją sympatyczną pamiątkę. Po drodze mijamy starodrzew sosnowy oraz miejsca do piknikowania i wiaty dla turystów.

Fot. 5 (z lewej). Dęby Wańkowicza nad Jeziorem Ciche.
Fot. 6 (z prawej). Tablica poświęcona Wańkowiczowi, z napisem „Melchiorowi Wańkowiczowi pionierowi turystyki poznawczej i miłośnikowi piękna Mazur – Leśnicy”.

Fot. 7( z lewej). Drzewa ścięte i ogryzione przez bobry.
Fot. 8(z prawej). Pło nasuwające się na lustro wody Jeziora Cichego.

 

Interesującym elementem przyrodniczym, występującym w obrębie Jeziora Ciche, jest osobliwy typ torfowiska, zwany płem mszarnym lub spleją. Ten nasuwający się na taflę wody kobierzec roślinny tworzą głównie mchy torfowce oraz nieliczne rośliny kwiatowe: bobrek trójlistkowy, czermień błotna, turzyca bagienna, czy przygiełka biała. Zbocza jeziorka mają w większości dość strome brzegi, stąd blisko lustra wody znajdują się dorodne drzewa. Niektóre z nich stały się pożywieniem bobrów. W otoczeniu jeziorka znajduje się wiele starych pojedynczych drzew.

Lokalizacja na mapie

Poprzedni punkt:

Jezioro Spychowskie

Następny punkt:

Spychowska Struga