Szlak "Kraina Mlekiem Płynąca"

Grabowo

[43,5 km]

N:53°27’40,4’’ E:22°8’3,3’’

Grabowo to wieś nad rzeczką Dobrzycą (dopływem Skrody) jest wzmiankowana już w 1423 roku. W 1429 należała do Jana ze Strzegocina, protoplasty Ławskich – Grabowskich. To właśnie w ich rękach, dobra Grabowa pozostawały do wieku XVII. Dzięki Stanisławowi Ławskiemu, przyszłemu wojewodzie mazowieckiemu, w roku 1524 Grabowo otrzymało prawa miejskie. Niestety, statusu miejskości nie utrzymało. Kolejnymi właścicielami Grabowa byli Grabowscy, Nowodworscy i Gutowscy. Pod koniec wieku XVII część majątku nabył podkanclerzy Stanisław Antoni Szczuka, przyłączając go do swoich pobliskich dóbr Szczuczyn. Pozostała część Grabowa także wielokrotnie zmieniała właścicieli. Najbardziej znanymi kolejnymi właścicielami dóbr Grabowo byli Wagowie, którzy w Ziemi Łomżyńskiej pojawili się prawdopodobnie z początkiem XV wieku. Wiadomo, że przed rokiem 1784 Bernard Waga, skarbnik wiski, stał się posiadaczem tego majątku przez małżeństwo z Agatą Gutowską. Majątek Grabowo pozostawał w rękach Wagów do 1875 roku, przeżywając swój wielki rozkwit. Po obecności tego rodu w Grabowie pozostały nie tylko ich grobowce na miejscowym cmentarzu. Do dzisiaj zachował się dwór, wzniesiony dla Antoniego Wagi w latach 1852 – 1865.

 

Fot: Dwór w Grabowie

Obok dworu rozciąga się wciąż piękny park krajobrazowy, założony około roku 1850. Szczególną ozdobą tego miejsca jest sztuczny kanał oraz staw z wyspą, na której w roku 1925 wzniesiona została, na planie koła, murowana kolumnowa altana, która mimo upływu lat nie straciła swego uroku.

 

Fot: Altana

Szczególnie wymownym śladem obecności Wagów w Grabowie jest także późnoklasycystyczny Kościół Parafialny pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela, zbudowany w latach 1842 – 1845.

 

Fot: Kościół p.w. Świętego Jana Chrzciciela w Grabowie

Grabowo szczyci się sławnym rodem Wagów oraz kultywowaniem ludowych tradycji. Przeszłość z teraźniejszością pięknie łączy się w organizowanej od lat dorocznej imprezie "Wianki u Wagów", odbywającej się w noc Świętojańską w zabytkowym parku Wagów.

Na obszarze gminy Grabowo zachowały się również bunkry stanowiące odcinek radzieckiej linii obronnej tzw. Linii Mołotowa, powstałej w latach 1939-41. Odcinek na terenie Gminy biegnie po linii Surały-Marki-Przyborowo.

Fot: Jeden z bunkrów Linii Mołotowa.

Gmina Grabowo zajmuje powierzchnię 126,39 km2 i zamieszkiwana jest przez 4050 mieszkańców rozproszonych w 34 miejscowościach.

Na parkingu przed stawami znajduje się kolejna tablica z informacjami, tym razem o gminie Grabowo oraz mapą. Przed tablicą dla strudzonych znajduje się ławostół. Chcąc kontynuować trasę, wracamy w pierwotnym kierunku i po ok. 200 m kierujemy się strzałkami i kierunkowskazem na prawo w stronę wsi Kumelsk. W 46,0 km opuszczamy tereny Gminy Grabowo i dojeżdżamy do rozstaju drogi, gdzie trzymamy się prawej strony (ustawiona tabliczka kierunkowa).  

Fot: Stawy Grabowskie

Lokalizacja na mapie

Poprzedni punkt:

Skroda Wielka

Następny punkt:

Gmina Kolno