Szlak kajakowy Michała Kajki

Ujście rzeki Orzyszy – betonowy most

[32,2 km]

53°49'02,9" N; 21°52'10,6" E

„Wiązką gałęzi on nieraz
Darzy w jesienny, chłodny czas.”

W końcowym odcinku lasu łęgowego, rzeka przepływa pod betonowym mostkiem, zbudowanym na bazie dawnych urządzeń spiętrzających wodę. Kilkadziesiąt metrów dalej znajduje się ujście Orzyszy do jeziora Tyrkło, położone wśród zwartego szuwaru trzciny pospolitej. 100 m dalej w prawo znajduje się ładny kemping i plaża. Wypływając na jezioro odczujemy wyraźne falowanie tafli wody, powodowane wiatrem wiejącym z północnego-zachodu. Obieramy teraz kierunek północny, zgodny z ułożeniem rynny jeziornej. Celem naszym jest wzniesienie, znajdujące się na zachodnim brzegu jeziora, gdzie niegdyś usytuowane było prehistoryczne grodzisko.

Fot. 52 (z lewej). Most na drodze Góra – Okartowo tuż przed ujściem Orzyszy do jezioro Tyrkło. Fot. 53 (z prawej). Kwitnąca czeremcha zwyczajna nad rzeką - częsta roślina nad brzegiem Orzyszy.

JEZIORO TYRKŁO (niem. Tirklo-See, Türkle-See). Jest to jezioro eutroficzne, typu rynnowego, o długości 5 km, szerokości do 0,6 km i głębokości maksymalnej 29,2 m. W okresie wczesnośredniowiecznym biegła tędy granica między Galindami a Jaćwingami. Na brzegach jeziora zachowały się ślady grodzisk i strażnic z tego okresu. Najlepiej zachowała się strażnica Galindów na zachodnim brzegu jeziora, w odległości około 2,5 km na północ od wsi Okartowo. Ślady innego grodziska występują na przeciwległym brzegu jeziora. Trzecie znajdowało się w Okartowie, tzw. Góra Zamkowa (Schlossberg). W czasach Zakonu Krzyżackiego powstał w tym miejscu niewielki zamek. Jezioro Tyrkło posiada brzegi zalesione, w części północnej wysokie, we wschodniej natomiast płaskie i miejscami podmokłe. Przez jezioro przepływa Orzysza, uchodząca do jeziora Śniardwy. Na wąskim przesmyku między jeziorami Śniardwy i Tyrkło leży pięknie położona wieś Okartowo. Na północnym brzegu jeziora Tyrkło znajduje się duże pole namiotowe. W sąsiedztwie pola biwakowego znajduje się niewielki cmentarz wojenny z okresu pierwszej wojny światowej, na którym spoczywa 3 poległych żołnierzy niemieckich i 29 rosyjskich. Wśród żołnierzy rosyjskich, jak głosi przekaz ustny, pochowany jest ,,jakiś rosyjski generał". Tu występują również ślady licznych umocnień z okresu ostatniej wojny ciągnące się aż do jeziora Buwełno. W jeziorze występuje: leszcz, okoń, sandacz, szczupak, płoć i węgorz.

Lokalizacja na mapie