Szlak kajakowy Michała Kajki

Plaża przy dawnym Wojskowym Domu Wypoczynkowym

[22,0 km]

53°48'30,6" N; 21°58'34,2" E

„Witaj ku nam, wiosno życia,
Co przychodzisz gdzieś zza morza..”

Szeroka, piaszczysta plaża przy dawnym Wojskowym Domu Wypoczynkowym, przy ul. 1-goMaja jest dobrze widoczna z jeziora. Brzeg w tym miejscu jest dość stromy. Z pomostu widać charakterystyczną wyspę. Po obu stronach plaży brzeg porasta bór mieszany. Dalej brzegi są otoczone strefą grądów, łęgów olszowo-jesionowych i szuwarów. Takie zróżnicowanie siedliskowe sprzyja występowaniu wielu gatunków ptaków leśnych. Wokół, na całej przestrzeni, rozbrzmiewa śpiew: pierwiosnka, pleszki, kapturki i piegży. Wyraźnie wyodrębnia się głos kowalika, często spacerującego po pniu głową w dół. Spoglądając z brzegu na taflę Jeziora Orzysz, można obserwować typowe ptaki wodne: perkozy dwuczube, łabędzie nieme, mewy śmieszki i łyski. 600 metrów dalej widać most na półwyspie Ameryka o przedziwnym kształcie.

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot. 26 (z lewej). Kąpielisko z barem dawniej zwanym „leśnym pokojem - Waldfrieden” nad jeziorem Orzysz na początku XX wieku (fotografia archiwalna). Fot. 27 (z prawej). …to samo miejsce z 2006 r., nowy budynek ośrodka i bar w prawie nie zmienionej postaci.

Dalej mijamy kąpielisko przy ośrodku wypoczynkowym. W tym miejscu na początku XX wieku stał bar zwany dawniej „leśnym pokojem - Waldfrieden”. Od tego czasu zaskakująco niewiele się tu zmieniło. Widoczny na obu fotografiach (fot. 22 i fot. 23) taras z restauracją, obecnie jest betonowy i prostszy, a pomost z konstrukcją do skoków do wody, obecnie jest większy, ale prostszy. Intensywny rozwój infrastruktury turystycznej na początku XX wieku związany był z dojściem Hitlera do władzy w 1933 roku. Sport i wypoczynek miały wówczas znaczenie ideologiczne. Na terenie ośrodka wypoczynkowego bliżej wjazdu (obecnie wypożyczalnia sprzęty pływającego) znajdował się słynny gościniec „Budda” z dużą restauracją, hotelem i kąpieliskiem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot. 28 (z lewej). Perkoz dwuczuby. Fot. 29 (z prawej). Mewa śmieszka

Lokalizacja na mapie