Szlak Melchiora Wańkowicza

Wieś Zgon

[10,0 km]

53°38'59"N, 21°23'42"E

10 km podróży. We wsi znajduje się pole biwakowe oraz kilka miejsc nadających się do wodowania kajaków. Można tu również skorzystać z szerokiej oferty agroturystycznej. Liczne pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne zapewniają noclegi oraz punkty gastronomiczne.

„Teraz wjeżdżamy na wielkie jezioro Mokre (7,7 km), zataczamy wielki łuk, by dostać się do wsi Zgon. Jemy śniadanie u miejscowego gospodarza, który za czasów okupacji był stacjonowany w Warszawie jako podoficer” (Wańkowicz, str. 63).

Wieś Zgon - nazwa miejscowości, jak podaje pisarz Karol Małłek, pochodzi od tego, że dawni mieszkańcy zaganiali tu swoje bydło do wodopoju. Istnieje też wersja, że tu właśnie zapędzano dziką zwierzynę podczas polowań.Wieś Zgon położona jest na południowym brzegu Jeziora Mokre. Miejscowość została założona w 1708 r., Miała ona od zawsze charakter osady typowo rybackiej. Ze starej zabudowy obecnie pozostało kilkanaście drewnianych domów. Pod koniec lat 60. XX wieku we wsi znajdował się Dom Wycieczkowy PTTK ze 107 miejscami noclegowymi, usługami gastronomicznymi, wypożyczalnią kajaków oraz punktem informacji turystycznej. Obecnie w budynku tym mieści się stanica wodna PTTK. Dziś wieś jest też dość atrakcyjna dla turystów. Nad samym jeziorem znajduje się kilka płatnych pól biwakowych. Wieś upodobali sobie ludzie kultury i sztuki. Atrakcją jest dom Pana Adama Szubskiego, w którym założona została galeria ludzkich rzeźb utrzymanych w duchu poezji groteski i żartu. W Zgonie organizuje on wystawy, pokazy, małe spektakle artystyczne. Przez wiele lat mieszkał i pracował w Zgonie także pisarz Igor Newerly. Napisał tu m.in. powieści "Wzgórze Błękitnego Snu" i "Zostało z uczty bogów". Tutaj też toczyła się akcja książki Sebastiana Miernickiego „Pan Samochodzik i… Gocki Książę”, napisana 2003 roku.

Warto dodać, że w Zgonie urodził się 13 września 1891 r. Max Pruss, późniejszy kapitan pasażerskiego sterowca „LZ 129 Hindenburg” na transatlantyckich trasach, jednego z największych statków powietrznych w historii, który przeżył 6 maja 1937 r. katastrofę Zeppelina w Lakehust (USA).

Fot. 29 (z lewej). Widok na zachodni brzeg Jeziora Mokre.
Fot. 30 (z prawej). Widok na północny brzeg Jeziora Mokre.

O atrakcyjności wsi Zgon decydowało i decyduje nadal głównie Jezioro Mokre. Innym atutem miejscowości jest jej zabytkowy charakter. Większość znajdujących się w niej budynków ma swoją ciekawą historię. Niedaleko miejscowości Zgon mamy rezerwat przyrody „Czaplisko - Ławny Lasek” oraz pomniki przyrody: „Zakochana Para” (dwa zrośnięte drzewa - dąb obejmujący konarami sosnę) przy żółtym szlaku nieopodal miejscowości Krutyń oraz „Królewska Sosna” i „Dąb nad Mukrem” w rezerwacie Królewska Sosna.

Lokalizacja na mapie