Szlak Melchiora Wańkowicza

Jezioro Uplik

[6,0 km]

53°37'53"N 21°22'19"E

Przepływając pod mostem, we wsi Koczek, wpływamy na jezioro Uplik. W Koczku znajduje się domek zmarłego w 1996 roku reżysera Krzysztofa Kieślowskiego, który przyjeżdżał tu, aby odpocząć. Jeszcze przed mostem, na lewym brzegu rzeki jest dogodne miejsce do biwakowania i wodowania kajaków. Za mostem docieramy na jez. Uplik – to 6 km naszego szlaku.

Jezioro Uplickie jest jednem z piękniejszych. Posiada tę właściwość, co nasze Mikaszewskie: ma się na niem uczucie dużej samotności i odcięcia od świata. Tylko, że na Uplickiem jest ta sama, poważna ściana wysokopiennych lasów, ale nie ma leśniczówki na horyzoncie, ani łysin międzyleśnych do spuszczania drzewa” (Wańkowicz, str. 57).

Jezioro Uplik zwane czasami też Liplik lub Lipnik – położone jest na zachód od wsi Zgon, na szlaku kajakowym rzeki Krutynia. Jest to stosunkowo niewielki zbiornik (60,60 ha) o wydłużonym kształcie i rozwiniętej linii brzegowej oraz mulistym dnie. Maksymalna głębokość jeziora wynosi 9,2 m, zaś średnia niespełna 3 m. Jest malowniczo położone i dobrze znane miłośnikom kajaków. Brzegi w części południowej są wysokie, miejscami dosyć strome, obniżają się w jej części północnej. Jezioro otaczają lasy należące do kompleksu Puszczy Piskiej. Jedynie od północy niewielkie powierzchnie zajmują pola i łąki. W części południowej łączy się ono z jeziorem Zdrużno, a w części północno-wschodniej, poprzez wąską cieśninę, z Jeziorem Mokrym. Ten typ jezior, pod względem rybackim, określany jest jako „linowo-szczupakowy”. Oprócz ryb wymienionych w nazwie występują w nim również karasie, karpie, leszcze, płocie, sandacze, sielawy czy wzdręgi i inne ryby żyznych jezior (tzw. jezior eutroficznych). Na prawym brzegu jeziora Uplik położony jest rezerwat faunistyczny „Czaplisko-Ławny Lasek”. Znajdowały się tu również osady Galindów, zlokalizowane w obrębie niektórych wysp, jak też na półwyspach Ławny Lasek i Uklanka.

Fot. 24. Most nad wąskim przesmykiem łączącym jeziora Zdrużno i Uplik.

Lokalizacja na mapie