Szlak Melchiora Wańkowicza

Jezioro Guzianka Wielka

[ km]

53°39'35"N, 21°34'30"E

Wpływamy na nie po przepłynięciu wąskiego przesmyku między jeziorami, o długości 250 m. Teraz płyniemy wzdłuż zachodniego brzegu Guzianki Wielkiej, przez zwężające się jezioro i znajdujemy wypływ Kanału Nidzkiego. Niedługo potem docieramy do Rucianego-Nidy.

 

Jezioro Guzianka Wielka (Guzianka Duża) (niem. Guschienen See) - jezioro polodowcowe. Poprzez jezioro Guzianka Mała i Śluzę Guzianka połączone z Jeziorem Bełdany. Łączy się także z Jeziorem Nidzkim dzięki kanałowi prowadzącemu pod mostami drogowym i kolejowym w Rucianem-Nidzie.

Jezioro mimo swojej nazwy jest dosyć małe (powierzchnia ok. 65 ha, głębokość maksymalna 25,5 m, długość 2,6 km). Część północna położona nieopodal śluzy jest najszersza. W tej części brzegi są wysokie i strome. Znajdują się tu też ośrodki wypoczynkowe. Południowa część ma brzegi niższe i w znacznym stopniu zagospodarowane przez człowieka. Znajduje się tu m.in. port i zabudowania Rucianego. Środkowa część jest węższa i znajdują się tu ruiny starego tartaku.

Jezioro Guzianka Wielka należy do zbiorników o małej powierzchni zwierciadła wody - 59,6 ha i znacznej głębokości. Jezioro posiada drugi 17-metrowy głęboczek. Jezioro Guzianka Wielka jest jeziorem wytopiskowym z długą odnogą dochodzącą do Rucianego-Nidy. Konfiguracja dna jest dość urozmaicona z kilkoma głęboczkami.

Około 80% linii brzegowej porastają rośliny wodne, takie jak pałka szerokolistna, trzcina i manna wodna. Brzegi jeziora są porośnięte lasem, oprócz części południowo-zachodniej, w której położona jest miejscowość Ruciane-Nida. Akwen pełni przede wszystkim rolę "tranzytową".

Lokalizacja na mapie

Następny punkt:

Ruciane-Nida