Szlak Melchiora Wańkowicza

Śluza komorowa w Guziance

[ km]

53°39'43"N, 21°34'3"E

- znajduje się w Rucianem-Nidzie. Płynęliśmy do niej przez całe Jezioro Bełdany. Śluza położona jest pomiędzy Jeziorem Bełdany, a jeziorem Guzianka Mała. Trafiamy do niego zaraz za śluzą. Poprzez jezioro Guzianka Mała, kierując się na prawo, obieramy kurs na jezioro Guzianka Wielka. Dopłyniemy tam po około 400 m. W odległości ok. 3 km od Śluzy w Guziance znajduje się Jezioro Nidzkie.

Przy śluzie natrafiamy na zbudowany w 1900 r. bunkier wieżowy. Został on niedawno wyremontowany i oddany do zwiedzania. Szczegółowe informacje dotyczące samego bunkra i możliwości jego zwiedzania znajdziemy na stronie: http://www.ruciane-guzianka.pl/aktualnosci/27/zapraszamy-do-zwiedzania-bunkra-wiezowego-w-guziance.

 

Śluza w Guziance wybudowana została w roku 1879. Początkowo komora śluzy była wykonana z drewna. Dopiero w 1899 drewno zastąpiono ścianami z cegieł i kamienia. Szerokość wrót śluzy wynosi 7,5m, natomiast długość komory wynosi 44 m i utrzymuje 2-3 metrową różnicę poziomu wody. Wrota śluzy otwierane są napędem elektrycznym. Stanowi bardzo ważny węzeł komunikacyjny na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. W sezonie, każdego dnia, przeprawia się w tym miejscu kilkaset jachtów, motorówek, kajaków i innych obiektów pływających. Korzystają z niej także statki białej floty. Rocznie śluzuje się przez nią około 20 tysięcy łodzi. Śluza działa od ponad 100 lat (oddano ją do użytku w 1900 roku). Obecnie czynna jest od 1 maja do końca września. Cały proces śluzowania trwa kilkadziesiąt minut. Telefon do śluzy: (87) 423 10 03.

Fot. 99 (z lewej). Śluza w Guziance w latach 30. XX w.
Fot. 100 (z prawej).Współczesny fragment portu na Jeziorze Guzianka

Lokalizacja na mapie

Poprzedni punkt:

Wieś Piaski

Następny punkt:

Jezioro Guzianka Wielka