Szlak Melchiora Wańkowicza

Wsie Gąsior i Kamień

[ km]

53°43'53.32"N, 21°33'20.98"E

Położone są wzdłuż zachodniego brzegu jeziora w oddaleniu od siebie o około 1 km. Wypływając z ujścia Krutyni docieramy po 400 m do półwyspu Gąsior, którego nazwę nadano od nazwy pobliskiej wsi. Miejsce to znajdziemy bez trudu, ponieważ stanowi ono prawobrzeżny skraj Zatoki Iznockiej. Jeśli płynąć będziemy z Bartlewa to musimy przeprawić się na drugą stronę jeziora, kierując się na najbliżej położony punkt przeciwległego brzegu. W miejscowości Gąsior znajdują się ośrodki wypoczynkowe i plaże. Płynąc dalej na południe, po około 1 km, dotrzemy do wsi Kamień (53°43'18"N, 21°33'37"E). Pierwsze zabudowania związane z tą miejscowością zobaczymy za kolejnym półwyspem jeziora. Przybywając w okolice wsi Kamień, znajdziemy tu dobre miejsca do wodowania kajaków oraz biwakowania. Płynąc dalej, po kolejnym kilometrze, dotrzemy w pobliże centrum tej wsi (53°42'46"N, 21°33'52"E), gdzie można odpocząć przed dalsza podróżą - nawet w bardzo komfortowych warunkach, ponieważ są tu hotele i ośrodki wypoczynkowe.

 

Wieś Kamień położona na zachodnim brzegu Jeziora Bełdany, w północnej części półwyspu Gąsior. Nazwa wsi pochodzi prawdopodobnie od znajdującego się tu dawniej kamienia ofiarnego Galindów. Kamień jest obecnie ośrodkiem turystycznym z dużą mariną i wieloma miejscami do wypoczynku.

Wieś Gąsior położona na zachodnim brzegu Jeziora Bełdany, ok. 1 km na północ od Kamienia. Jest to obecnie, tak jak pobliski Kamień, wieś o charakterze turystycznym, oferując przyjezdnym wiele miejsc wypoczynku skąd można ruszyć na zwiedzanie Puszczy Piskiej i Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

 

Ruszając dalej na południe, możemy płynąć wciąż trzymając się prawego brzegu Bełdan, aż do 57,7 km trasy (53°41'47"N, 21°34'28"E). W miejscu tym jezioro ma zaledwie 200 m szerokości. Możemy zdecydować teraz czy podążamy dalej prawą stroną jeziora, czy też przeprawiamy się na jego lewy brzeg. W pierwszym przypadku płyniemy dalej na południe, gdzie po 1100 m otworzy się po prawej wlot do Zatoki Wygryńskiej, nad którą położona jest wieś Wygryny – znajduje się w niej pole biwakowe. Zatokę tę pokonamy po kolejnych 570 m. Od tego miejsca zostanie nam jeszcze ok 2,8 km (ok. 1 godz. spływu) do śluzy w Guziance.

Lokalizacja na mapie

Poprzedni punkt:

Bartlewo - "Galindia"

Następny punkt:

Wieś Piaski